Як виростити розсаду з насіння крок за кроком
Можливо, ви хочете виростити рослини з насіння, щоб заощадити гроші. Це однозначно дешевше, ніж купувати готову розсаду. Також буде легше знайти насіння сортів, які зазвичай не продаються як пересадки. Якою б не була причина, висадити рослини з насіння, ймовірно, не так складно, як ви думаєте. А вирощування рослин на всьому шляху від насіння до зрілості є одним з найбільш корисних починань садівництва.
Ось основи в 10 кроків.
1. Виберіть ємність.
Контейнери для висадки насіння повинні бути чистими, глибиною не менше 7-5 см і мати дренажні отвори. Це можуть бути пластикові горщики, пакети з комірками, торф’яні горщики, пластикові пляшки, стаканчики для йогурту, навіть яєчна шкаралупа. Поки вони чисті (замочіть у 9 частинах води до однієї частини побутового відбілювача на 10 хвилин), варіанти нескінченні. Ви також можете придбати набори для висадки насіння, але не вкладайте багато грошей, поки не будете впевнені, що будете садити насіння щороку. Якщо ви висаджуєте насіння в дуже маленьких контейнерах або пластикових ящиках, вам потрібно буде пересадити розсаду в трохи більші горщики, як тільки у них з’явиться перший набір справжніх листків. Майте на увазі, в квартирі горщики займають місце, тому подбайте про те, щоб у вас було достатньо сонячного простору для всієї розсади, яку ви запускаєте.
2. Почніть з якісного ґрунту.
Висівайте насіння в стерильну суміш для висаджування насіння або ґрунт для горщиків, доступний у розплідниках та садових центрах. Не використовуйте садову землю, вона занадто важка, містить насіння бур’янів і, можливо, хвороботворні організми. Змочіть ґрунт теплою водою перед заповненням ємностей для висадки насіння.
3. Посадіть на належну глибину.
Перед висадкою в грунт замочіть зерна в робочому розчині (одна чайна ложка на 1л води) добрива Агровастін від компанії Проростайчк (інтрернет-магазин agrovastin.com.ua) на 10 годин. Необхідну глибину посадки ви знайдете на пакеті з насінням. Загальне правило полягає в тому, щоб засипати насіння ґрунтом, що дорівнює втричі їх товщини, але обов’язково уважно прочитайте інструкції по посадці на упаковці насіння. Деякому насінню для проростання потрібне світло, воно повинно лежати на поверхні ґрунту, але при цьому добре контактувати з вологим ґрунтом. Допоможе обережне утрамбовування після посіву. Після посадки насіння знову змочіть ґрунт з розпилювача робочим розчином Агровастін.
4. Поливайте з розумом .
Завжди використовуйте воду кімнатної температури. Залиште хлоровану воду на ніч, щоб хлор міг розсіятися, або використовуйте дистильовану воду. Уникайте використання пом’якшеної води. Важливо підтримувати ґрунт постійно вологим, але уникати надмірного поливу, який сприяє розвитку захворювань, які можуть вбити розсаду. Намагайтеся не розбризкувати воду на листя. Простий спосіб уникнути цього, а також надмірного поливу — це занурити підставу ваших контейнерів у воду і дозволити ґрунту вбирати вологу з дна до вологості. Деякі набори для висадки насіння забезпечують вологий килимок, який проводить воду з резервуара до сухого ґрунту. Це може бути найбільш надійним методом поливу розсади, але ви все одно повинні бути обережними, щоб ґрунт не залишався занадто вологим. Що б ви не робили, не пропускайте полив і дайте насінню або розсаді висохнути. Це смертний вирок.
5. Підтримуйте постійну вологість.
Перед пророщуванням накрийте ємність кришкою, щоб допомогти утримати вологу всередині. Набори для висалдки насіння зазвичай поставляються з пластиковою кришкою. Ви також можете використовувати поліетиленовий пакет, але його потрібно підтримувати, щоб він не лежав на ґрунті. Зніміть кришки, як тільки проросте насіння. Після того, як розсада підросте, зменшіть полив, щоб грунт частково висох, але не дозволяйте їм в’янути.
6. Зберігайте ґрунт у теплі.
Для проростання насіння потрібна тепла земля. На занадто прохолодному ґрунті вони проростають повільніше або не проростають зовсім. Більшість насіння проростає при температурі близько 25°С. Водонепроникні нагрівальні килимки, розроблені спеціально для пророщування насіння, підтримують постійну температуру ґрунту. Придбати їх можна в більшості розплідників і садових центрів. Або ви можете поставити лотки для насіння на холодильник або інший теплий прилад, поки насіння не проросте. Після проростання температура повітря повинна бути трохи нижче 25° С. Розсада може витримувати температуру повітря до 10°С, поки температура ґрунту залишається 15-20°С.
7. Підживлюйте добривом.
Почніть підгодовувати розсаду після того, як у них з’явиться другий набір справжніх листків, щотижня вносячи рідке добриво половинної сили. Застосовуйте його обережно, щоб розсада не вибивалася з ґрунту. Через чотири тижні вносьте повноцінне рідке добриво кожні два тижні до пересадки.
8. Дайте розсаді достатньо світла.
Недостатня кількість світла призводить до довгоногих, високих сіянців, які будуть боротися після пересадки на відкритому повітрі. У районах з м’якою зимою можна вирощувати коренасті розсаду на світлому вікні, що виходить на південь. Далі на північ навіть вікно, що виходить на південь, може не забезпечити достатньо світла, особливо в середині зими. В ідеалі розсаді потрібно 14-16 годин прямого світла на день для здорового росту. Якщо розсада починає нахилятися до вікна, це вірна ознака, що їм не вистачає світла. Просто перевернути горщики буде недостатньо – може знадобитися штучне освітлення. Розплідники та каталоги насіння для замовлення поштою можуть надати комплекти освітлення. Уважно дотримуйтесь інструкцій.
9. Циркуляція повітря.
Циркуляція повітря допомагає запобігти хворобам і сприяє розвитку міцних стебел. Біля розсади запустіть ніжний вентилятор, щоб створити рух повітря. Тримайте вентилятор на відстані від саджанців, щоб уникнути їх прямого підриву.
10. Загартуйте розсаду перед висадкою у відкритий грунт.
Перед тим як переносити розсаду на вулицю, її потрібно акліматизувати до нового, більш суворого середовища. Ця процедура називається «загартовування .
Перш ніж ваші саджанці перейдуть з підвіконня на грядку, їх потрібно пристосувати до умов вирощування на відкритому повітрі. Цей процес називається загартовуванням і переміщення сіянців із захищених кімнатних умов вирощування до зовнішніх умов вітру, холоду та більш сильного сонячного світла.
Загартовування розсади – це процес, який слід проводити повільно протягом тижня-двох. Зробивши належним чином, ви отримаєте міцні саджанці, готові протистояти будь-якій природі. Прискоріть процес, і ви можете спалити, пошкодити або навіть вбити молоді трансплантати.
Почніть повільно
Загартовують ніжні сходи протягом 6-14 днів. Мета полягає в тому, щоб поступово піддавати пересадки зовнішнім умовам, щодня збільшуючи час, проведений розсадою на вулиці.
Поступово зменшуйте полив протягом загартовування. Ви не хочете, щоб розсада в’янула, просто повільно розтягуйте період між поливами.
Припиніть годування за 3-4 дні до початку загартовування. Не підгодовуйте знову, поки не пересадите в сад.
Захист розсади
Почніть з розміщення розсади на відкритому повітрі в захищеному від вітру і прямих сонячних променів місці. Під деревом або звисом ідеально. Занесіть розсаду всередину на перші дві ночі. Кожен день піддавайте їх на 30-60 хвилин яскравішого сонячного світла. Прагніть до того, щоб дати рослинам все більше прямих ранкових сонячних променів, поки вони не зможуть впоратися з полуденним сонцем без в’янення. Повністю зміцніла розсада повинна витримувати таку ж кількість сонячного світла, яку вони отримають при посадці в саду.
Слідкуйте за погодою
Перевіряйте прогноз погоди та стежте за прогнозованими нічними мінімумами. Якщо температура опуститься нижче -1°С, занесіть розсаду в приміщення або накрийте рядковим покриттям з полістиролу або іншим захисним матеріалом. Ви отримаєте найкращий захист від морозу, якщо встановите кришку рядка на обручі або кілки, щоб вона не торкалася безпосередньо листя.
Якщо не здається, що будуть заморозки або морози, плануйте залишити розсаду на вулиці на ніч до третьої або четвертої ночі. Помістіть їх під навісом або під столом для захисту. До шостої ночі розсада не потребує захисту.
Коли садити
Через тиждень або близько того затвердіння ваші пересадки повинні виглядати більш щільними і жорсткими. Висаджуйте в похмурий або дощовий день, коли вітер тихий або ввечері. Поливати рідким розчином добрив, розведеним до половини сили. При необхідності забезпечте захист від шкідників, таких як равлики, слимаки та совки.
Продовжуйте захищати розсаду від сильного вітру, морозу, граду або сильних злив. Пластикова пляшка стане гарною кришкою для розсади.
Застосовуйте органічне добриво Агровастін від Проростайчика (інтрернет-магазин agrovastin.com.ua).